FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

O Fundacji

Kiedy Paulina Wójtowicz, jedna z założycielek Fundacji Hearty, po raz pierwszy przekroczyła próg domu dziecka, od razu dowiedziała się, że aby pomóc dzieciakom z placówki trzeba im przede wszystkim zapewnić nowoczesne wsparcie w edukacji, budowaniu pewności siebie i poszerzaniu horyzontów. Aby zrealizować tę misję, w 2018 roku założyła Fundację Hearty.

Naszą misją jest zapewnienie młodym ludziom – zagrożonym wykluczeniem – edukacji przygotowującej do samodzielnego życia w szybko zmieniającym się świecie. Realizujemy misję, tworząc społeczne projekty edukacyjne, głównie we współpracy z biznesem. Z drugiej strony, wspieramy firmy w działaniach z zakresu odpowiedzialności społecznej biznesu, m.in. poprzez wolontariat pracowniczy i łączenie pracowników firm z młodymi ludźmi.

W Fundacji Hearty pracują przedsiębiorcy, innowatorzy, specjaliści, a przede wszystkim osoby o otwartych sercach i głowach. W Fundacji działa 4-osobowy zarząd oraz około 10-osobowy zespół na czele z Alicją Magierą-Bąk, Dyrektor Fundacji i Członkiem Zarządu. Tworzymy nasz zespół w taki sposób, aby przede wszystkim budować relacje – z dzieciakami, placówkami, wolontariuszami i firmami, zarządzać projektami oraz tworzyć innowacyjne działania na rzecz przyszłości młodych ludzi.

Fundacja została założona w Krakowie i to w tym mieście oraz w małopolskich miejscowościach odbyło się najwięcej wydarzeń stacjonarnych.

Od początku istnienia Fundacji mamy swoją przestrzeń przy ul. Przemysłowej 12, dzięki Partnerstwu z Hubraum [Inkubator Technologiczny T-Mobile]. 

Od połowy 2022 roku mamy swoją drugą serdeczną przestrzeń w Krakowie przy ul. Kalwaryjskiej 69, dzięki projektowi Blue Hearts Embassy – tworzonym z firmą Bossard na rzecz wsparcia i integracji ze społecznością ukraińską. 

Jednak znaczną część naszych zadań realizujemy w formie zdalnej – zarówno kontaktując się z firmami, wolontariuszami czy placówkami, jak i realizując wsparcie edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Środki, z których realizujemy nasze działania, w większości pochodzą od współpracujących z nami serdecznych firm partnerskich. Realizujemy z nimi projekty, w których ustalamy wspólny budżet na organizację i wsparcie naszych podopiecznych. Część naszych środków pochodzi także z darowizn i wpłat osób prywatnych.

Przez pierwsze 5 lat działalności, czyli od sierpnia 2018 roku do stycznia 2023 roku wsparliśmy 1408 młodych ludzi, współpracowaliśmy z 35 firmami partnerskimi oraz 81 placówkami. Zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów stacjonarnych i zdalnych na terenie całej Polski. Stworzyliśmy Serdeczną Społeczność liczącą kilkaset osób, dla których tak samo jak dla nas ważne są takie wartości jak pomoc i wspieranie innych.

O naszych podopiecznych

Dzieci i młodzież z każdych środowisk mają dokładnie takie same potrzeby i marzenia. Chcą być blisko z innymi ludźmi i czuć się zauważane oraz doceniane. Niestety, osoby pochodzące ze środowisk zagrożonych wykluczeniem mają te potrzeby często mniej zaspokojone. Z doświadczenia wiemy, że warto być specjalnie przygotowanym do pracy z dziećmi i młodzieżą. Dlatego zawsze szkolimy naszych wolontariuszy i przygotowujemy ich do nowej roli.

Współpracujemy z 81 placówkami dla dzieci i młodzieży w całym kraju. Informujemy ich telefonicznie i mailowo o rekrutacji do projektów. Ogłaszamy nabory także na naszych kanałach, w mediach społecznościowych i na grupach wspierających edukację młodych ludzi. Ważnym elementem rekrutacji podopiecznych jest rozmowa z nimi 1 na 1. Zanim zaangażujemy dziecko w projekt, najpierw z nim rozmawiamy, poznajemy ich sytuację i motywację, aby upewnić się, że nasza forma pomocy będzie tą najodpowiedniejszą.

W Fundacji Hearty pracują przedsiębiorcy, innowatorzy, specjaliści, a przede wszystkim osoby o otwartych sercach i głowach. W Fundacji działa 4-osobowy zarząd oraz około 10-osobowy zespół na czele z Alicją Magierą-Bąk, Dyrektor Fundacji i Członkiem Zarządu. Tworzymy nasz zespół w taki sposób, aby przede wszystkim budować relacje – z dzieciakami, placówkami, wolontariuszami i firmami, zarządzać projektami oraz tworzyć innowacyjne działania na rzecz przyszłości młodych ludzi.

O naszej współpracy z biznesem

Edukacja jest podstawą życia i funkcjonowania każdego człowieka. Dzięki niej możemy się rozwijać, pracować, żyć. A zdobywanie wiedzy i kompetencji sprawia, że możemy żyć lepiej i szczęśliwiej. Naszą misją jest wspieranie młodych ludzi w zdobywaniu potrzebnych im kompetencji, a kto lepiej im je przekaże niż praktycy ze świata innowacyjnego i przedsiębiorczego biznesu? Właśnie dlatego łączymy młodych ludzi z pracownikami i właścicielami firm. Obserwujemy, jak obie strony wspaniale na tym korzystają. Dzieci i młodzież zdobywają kompetencje i pierwsze doświadczenia związane ze światem biznesu, a przedsiębiorcy i specjaliści uczą się empatycznej komunikacji i poznają nowe pokolenia wchodzące na rynek pracy.

Wierzymy w przyszłość biznesów odpowiedzialnych społecznie. Chcemy wspierać firmy, dla których ważne jest to, co dzieje się w ich społecznościach lokalnych. Wspieramy nasze firmy partnerskie w rozwijaniu działań społecznych, dzielimy się naszym doświadczeniem, opowiadamy o potrzebach dzieci i młodzieży oraz skutecznych sposobach ich wsparcia. Rozwijamy wolontariat pracowniczy firm, szkoląc i inspirując do działania pracowników, którzy dzięki wspieraniu dzieci zdobywają bezcenne doświadczenia oraz radość z niesienia pomocy.

Współpracujemy z bardzo różnymi firmami – zarówno dużymi, międzynarodowymi korporacjami, jak i małymi, lokalnymi przedsiębiorstwami. We współpracy z firmami najbardziej cenimy sobie partnerstwo i budowanie długotrwałych relacji. Stawiamy na wspólne wartości, rozmowę, transparentną komunikację i serdeczne działania z misją.

Nie współpracujemy z firmami, które mają odmienne od nas wartości. W tym z takimi, dla których misja społeczna ma służyć wyłącznie dobremu PR-owi. Dodatkowo nie współpracujemy z firmami z branży alkoholowej, tytoniowej, farmaceutycznej, paliwowej oraz innymi, które w bezpośredni sposób wpływają negatywnie na ludzi i planetę.

Możesz to zrobić na wiele sposobów! Zrealizuj z nami wspólny projekt, zaangażuj pracowników swojej firmy w wolontariat, zorganizuj z nami staże i praktyki dla naszych podopiecznych lub przekaż jednorazową darowiznę, aby sfinansować roczne stypendia edukacyjne. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok i skontaktujesz się z nami.

Współpracę rozpoczynamy od rozmowy. W pierwszym etapie poznajemy się i słuchamy potrzeb danej firmy. Następnie proponujemy kilka opcji współpracy. Jeśli zostanie wybrana któraś z przedstawionych przez nas propozycji, dopinamy szczegóły projektu na ostatni guzik (zakres działań, harmonogram, umowa, budżet, sposób komunikacji, raportowania oraz promocji) i ruszamy z działaniami!

Nic nie szkodzi. Nie musisz wcale mieć pomysłu przed skontaktowaniem się z nami. Po to właśnie jesteśmy, aby wspierać firmy w działaniach społecznych. Po rozmowie i poznaniu sytuacji i potrzeb Twojej firmy zaproponujemy Ci kilka możliwości na stworzenie wspólnego projektu. Doradzimy, podpowiemy i pomożemy wybrać ścieżkę, która najlepiej sprawdzi się w Twojej organizacji.

Prowadzimy stałą rekrutację do indywidualnych stypendiów edukacyjnych. Mamy bazę dzieci i młodzieży wraz z opisem ich sytuacji i potrzeb wsparcia. Wystarczy jednorazowe przekazanie darowizny, aby zacząć pomagać! Z wpłat, które dzisiaj wykonasz, my już jutro rozpoczniemy tworzenie długoterminowego wsparcia dla konkretnego podopiecznego lub podopiecznej.

W takiej sytuacji polecamy przejście całej ścieżki współpracy na przykładzie niewielkiego projektu. To sprawi, że poznamy nasze wzajemne sposoby pracy i komunikacji, a jednocześnie zaangażujemy się na razie na mniejszą skalę. Pamiętaj też, że wspieramy firmy w całym procesie społecznego angażowania – już od samego początku. Organizujemy szkolenia dla Zarządów i osób odpowiedzialnych za CSR/ESG. Pomagamy również firmom w opracowaniu strategii odpowiedzialnego biznesu.

Realizujemy również projekty społeczne bez elementu wolontariatu pracowniczego. Projekty dostosowujemy zawsze do potrzeb i możliwości biznesowych, więc działając z nami, masz pewność, że projekt będzie odpowiedni dla Twojej firmy.

Bez obaw – w naszym zespole pracują doświadczeni Project Managerzy, którzy wezmą na siebie zdecydowaną większość prac dotyczących projektu. A szczegółowy zakres współpracy, kontaktu i raportowania ustalimy indywidualnie z Twoją firmą.

Napisz do nas! Wypełnij formularz kontaktowy na stronie, napisz wiadomość do Alicji Magiery-Bąk na LinkedInie lub wyślij e-mail na adres info@heartyfoundation. Umówimy się na konsultację i poznamy się lepiej!

Serdeczne projekty

Lubimy organizować jednodniowe eventy, ale wierzymy, że w edukacji najlepsze efekty niesie pomoc długoterminowa, zwłaszcza 1 na 1. Dlatego staramy się, aby nasze projekty trwały co najmniej kilka miesięcy. To czas, który pozwala na nawiązanie relacji i przekazanie pozytywnych wzorców. Dla przykładu organizowane przez nas stypendia indywidualne zazwyczaj trwają cały rok szkolny. A finansujemy je m.in. poprzez darowizny pochodzące z aukcji charytatywnych czy dochodu ze sprzedaży biletów.

Na budżet składają się elementy stałe oraz dodatkowe, które zależą od charakteru danego projektu. Wśród stałych znajduje się zarządzanie projektem oraz jego promocja. Zarządzanie obejmuje m.in. koordynację działań zgodnie z założeniami projektu, realizację harmonogramu, sprawozdawczość, ewaluację i mierzenie efektów, rekrutację podopiecznych i badanie ich potrzeb, stały kontakt z przedstawicielem firmy partnerskiej, wolontariuszami i pozostałymi interesariuszami czy wreszcie przestrzeganie standardów prowadzonych przez nas projektów. Działania promocyjne obejmują tworzenie tekstów, grafik i publikację ich na kanałach własnych Fundacji oraz zewnętrznych. Wśród dodatkowych kosztów są m.in. szkolenia dla wolontariuszy, filmiki promocyjne, wynajem przestrzeni, zakup biletów, transportu, jedzenia itp.

To zależy od rodzaju działań, czasu trwania, liczby i potrzeb wolontariuszy oraz podopiecznych. Organizowaliśmy projekty o budżetach zarówno kilkuset tysięcznych, jak i takich o wiele skromniejszych.

Jesteśmy fundacją z działalnością gospodarczą, która rozlicza się poprzez darowizny, umowy o współpracę oraz faktury. W tym aspekcie dostosowujemy się do naszych Partnerów i ich potrzeb.

Każdy nasz projekt obejmuje szczegółowe sprawozdania, które przedstawiamy naszym firmom partnerskim. Znajdują się w nich m.in. dane o terminach, liczbie uczestników i wolontariuszy czy wyniki ankiet. Jesteśmy w stałym kontakcie z firmami. Na tyle, na ile masz potrzebę, będziemy zawsze do Twojej dyspozycji – przed, w trakcie i po czasie trwania projektu.

Serdeczny wolontariat

Krótka piłka – tak! Jeśli masz w sobie chęci i jesteś konsekwentna, jesteśmy o tym przekonani. Co istotne, na każdym etapie pracy jako wolontariuszka otrzymujesz niezbędne wsparcie specjalistów i specjalistek, dzięki czemu nie pozostajesz sama z żadnym z wyzwań, jakie mogą się pojawić na Twojej drodze.

Czy podejmujesz się pojedynczego działania, czy bierzesz udział w długofalowym projekcie, zdecydowanie warto się do tego przygotować. Często dołączając do danej inicjatywy, wolontariusze na starcie otrzymują pełen pakiet informacji. Jeśli tak nie jest, zacznij od własnego researchu, a gdy nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania samodzielnie, zgłoś się do osoby prowadzącej dane działanie – ona na pewno odpowiednio Cię pokieruje. Warto też porozmawiać z osobami, które wcześniej działały w podobny sposób i poznać ich odczucia. Pozwoli Ci to zacząć działać z większą pewnością siebie i świadomością, jak najlepiej możesz podejść do danego tematu.

W większości działań możesz przeznaczyć go po prostu tyle, ile go masz. Najlepiej znasz swoje możliwości i nie warto ich przekraczać na siłę. W ten sposób unikamy frustracji spowodowanej nadmiarem działań w stosunku do czasu, jakim się dysponuje. Niestety, w niektórych przypadkach konieczne jest założenie minimalnej ilości czasu, jaki należy mieć na udział. To wynik tego, aby dane działania miały faktyczny sens, jak np. w przypadku korepetycji, gdzie bez regularności spotkań i ich odpowiedniej długości nie zbudujemy odpowiedniej relacji z podopiecznym.

Jesteśmy fundacją z działalnością gospodarczą, która rozlicza się poprzez darowizny, umowy o współpracę oraz faktury. W tym aspekcie dostosowujemy się do naszych Partnerów i ich potrzeb.

Nie ma na to reguły. W wolontariacie najważniejsze jest bieżące zaangażowanie i poświęcanie uwagi podopiecznym, których wspieramy. Cierpliwość jest niezbędna – efekty nie są widoczne od razu, a czasem nawet może wydawać się, że ich nie ma. Musimy pamiętać, że zmiana to długofalowy proces. Tak naprawdę nawet w przypadku korepetycji, gdzie najbardziej pożądanym efektem na pierwszą myśl wydaje się poprawa ocen, nie chodzi wyłącznie o to. Równie cenne jest budowanie relacji i poświęcanie uwagi drugiej osobie – a tego nie można zmierzyć tak łatwo.

Nie musisz, są też inne sposoby zaangażowania się. Możesz wspomóc zespół w przygotowaniach warsztatów, działaniach promocyjnych danego wydarzenia czy projektu, jak i wielu innych kwestiach. W każdym projekcie jest sporo przestrzeni do wypełnienia. Chętnie wysłuchamy też Twoich dodatkowych pomysłów na dołączenie do Serdecznych Wolontariuszy i Wolontariuszek w inny sposób niż właśnie bezpośrednia praca z podopiecznym. Możliwości jest naprawdę nieograniczona ilość.

Wspieramy naszych wolontariuszy na przysłowiowym “każdym kroku”. Zaczynając od przekazywania wiedzy w formie webinarów czy szkoleń przed rozpoczęciem projektów, a kończąc na indywidualnych rozmowach czy opiece specjalistów (coach, psycholożka) w ich trakcie. To bezpośredni kontakt z Wami jest dla nas najcenniejszy! Dzięki niemu przez ostatnie lata wypracowaliśmy system wprowadzania wolontariuszy i wolontariuszki w działania tak, aby czuli się odpowiednio przygotowani i wspierani.

Wszystko zależy od formy i potrzeb danego projektu. Najczęściej ogłaszamy wśród pracowników danej firmy, kogo potrzebujemy oraz jak można się zaangażować. Następnie kontaktujemy się z każdą zainteresowaną udziałem osobą, aby po rozmowie i odbytych szkoleniach przygotowawczych, zacząć wspólnie działać. Działamy elastycznie, stąd nie ma reguły, ale zawsze staramy się na początku wszystko dokładnie opowiedzieć i przedstawić potencjalnym działaczom i działaczkom.

Każdy! Ale należy brać pod uwagę, że nie każdy sprawdzi się w tej roli. Nie warto być w stosunku do siebie zbyt surowym, ale racjonalna ocena sytuacji jest tu kluczowa. Pamiętajmy też, że jeśli nie sprawdzisz się w jednym działaniu, możesz się okazać niezastąpiony czy niezastąpiona w drugim! Warto szukać swojego miejsca, gdzie będziemy czuli się najlepiej. Nasz komfort jest równie ważny, jak osób, którym pomagamy!

Najważniejsza jest dla nas Twoja chęć zaangażowania i czas, który poświęcisz na działania. Nie określamy żadnych odgórnych wymogów – spotykamy się na rozmowę z każdym zainteresowanym, a w kolejnym kroku potencjalny wolontariusz czy wolontariuszka musi odbyć obowiązkowy cykl szkoleń przygotowawczych, jak np. NVC, czyli nonviolent communication (komunikacja bez przemocy).

Tak! W Hearty używamy słów mentor – wolontariusz, mentorka – wolontariuszka wymiennie. Zależy nam, aby nasi wolontariusze mieli poczucie wpływu jaki mają na naszych podopiecznych. Aby pamiętali, że nie chodzi tylko o mierzalne wyniki i doraźną pomoc, a budowanie relacji i pokazywanie młodym ludziom, jaką mogą drogę wybrać, pobudzając w nich poczucie sprawczości.