Stay with Ukraine - support, educate, integrate. Organized by Hearty Foundation. Powered by UBS.
UBS

Stay with Ukraine

Wspólnie z UBS stworzyliśmy projekt, w którym wszechstronnie wsparliśmy uchodźców z Ukrainy. Zorganizowaliśmy różnorodne formy wsparcia i dla dorosłych, i dla dzieci. A w pomoc zaangażowaliśmy wolontariuszy z UBS.

Jak skutecznie pomóc uchodźcom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości? To było pytanie, które zadaliśmy sobie przy opracowywaniu Stay with Ukraine. Pomoc ofiarom wojny, które musiały porzucić bliskie osoby i opuścić swoje domy, a teraz próbują na nowo poukładać swoje życie w Polsce – to był cel, który przyświecał nam oraz firmie UBS.

Zdecydowaliśmy się na bardzo wszechstronną pomoc dla Ukraińców w każdym wieku. Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy szereg różnorodnych zajęć artystycznych – w tym m.in. taneczne, muzyczne, plastyczne czy aktorskie. Stawiając na arteterapię, podarowaliśmy najmłodszym okazję do radości, zabawy i rozwoju kreatywności. Dla młodzieży dodatkowo organizowaliśmy kilkumiesięczne kursy języka polskiego.

W przypadku dorosłych ważną kwestią była dla nas aktywizacja zawodowa. Zorganizowaliśmy dla nich kursy zawodowe, na które składały się warsztaty, szkolenia i spotkania przygotowujące do wejścia na polski rynek pracy, w tym konsultacje z doradcą zawodowym, coachem, psychologiem oraz prawnikiem. 

Dodatkowo uczestnicy wzięli udział w krótkich sesjach fotograficznych, aby zdobyć aktualne zdjęcia biznesowe, które wzbogaciły ich CV wcześniej opracowane wspólnie z doradcą zawodowym. Ważną formą wsparcia były również kursy z języka polskiego. Ich celem była sprawna komunikacja ułatwiająca codzienne życie w Polsce, zwłaszcza ubieganie się o pracę. 

Wszystkim uczestnikom zapewniliśmy możliwość otrzymania wsparcia psychologicznego oraz skorzystania z indywidualnych stypendiów edukacyjnych.

Co wyróżnia projekt?

W Stay with Ukraine skupiliśmy się na tym, co pomoże uchodźcom stanąć na nogi w naszym kraju. A przy tym wyszła nam wspaniała polsko-ukraińska integracja!

Więcej o Stay with Ukraine

Jednym z kluczowych elementów Stay with Ukraine była dla nas integracja polsko-ukraińska. Zorganizowaliśmy wydarzenia międzykulturowe, w tym np. koncert. A w różne działania w ramach projektu zaangażowaliśmy wolontariuszy z UBS. M.in. połączyliśmy ich w pary językowe, w których specjalista z UBS korygował błędy i poszerzał słownictwo osób z Ukrainy, które znały język polski na poziomie komunikacyjnym. Poprosiliśmy również wolontariuszy o wsparcie polsko-ukraińskiego eventu z okazji Dnia Dziecka 😉

Etap 1

Wsparcie

Etap 2

Integracja

Etap 3

Edukacja

Rezultaty projektu w okresie 12.2022-08.2023

1663

Godzin wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych

466

Osób, które skorzystały ze wsparcia

27

Serdecznych wolontariuszy z UBS

Serdeczne opinie

„Nie ma takich miejsc, gdzie można słuchać i uczyć się przez rozmowę, więc kawiarenka językowa jest bardzo potrzebna, takie projekty są potrzebne dla nas, Ukrainek”.

Serce

Hania

uczestniczka projektu

„Takie projekty jak Stay with Ukraine i kawiarenka językowa są bardzo potrzebne. Kawiarenka to coś więcej niż rozmowy, to spotkania z innymi kobietami, mądrymi kobietami. To coś dla serca.”

Serce

Olena

uczestniczka projektu

“Największą przyjemność sprawia mi przebywanie z kobietami z Ukrainy i podtrzymywanie ich na duchu oraz reagowanie na ich potrzeby. Uważam, że w obecnej sytuacji w jakiej się znajdujemy wszystkie tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne.”

Serce

Halina

wolontariuszka z Fundacji Umbrella

Zobacz, jak to wyglądało

Chcesz odkryć inne serdeczne projekty?