Postaw na swoją przyszłość! Future Innovators Academy 2.0

Future Innovators Academy 2.0 (w skrócie FIA 2.0) to projekt organizowany przez Fundację Hearty we współpracy z firmą UBS. Głównym celem inicjatywy jest realna pomoc dzieciom i młodzieży narażonym na wykluczenie. Idea projektu realizowana jest poprzez innowacyjne warsztaty wprowadzające w świat nowych technologii, odpowiedzialnej współpracy i biznesu.

FIA 2.0 skierowana jest do podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Głównym celem jest pokazanie młodym osobom jak umiejętność strategicznego myślenia przyczynia się do realizacji zamierzonych celów – zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. W swoim projekcie, Fundacja Hearty stawia również na doskonalenie kompetencji miękkich oraz wzmocnienie wiary w siebie.

Kierunek: edukacja przyszłości 

Projekt FIA to kilka miesięcy pracy, konceptualizacji zajęć, szkoleń wolontariuszy. Dzięki zaangażowaniu Serdecznej Społeczności 2 edycja rozpoczęła się już w sierpniu. A do programu zgłosiło się aż 102 dzieci, które przez 4 miesiące zdobywały umiejętności potrzebne podczas finałowego Hackathonu. Projekt został podzielony na dwa etapy:  “Buduj i wspieraj poczucie własnej wartości” oraz “Strategic thinking, czyli myślenie strategiczne na co dzień”. 

Celem pierwszej części projektu było zmotywowanie do poszerzania horyzontów oraz wspieranie pewności siebie u każdego z uczestników. Po warsztatach i na podstawie wyników przeprowadzonego konkursu, mentorzy z firmy UBS wyróżnili 43 najlepszych prac dzieci. Osoby, które dostały się do drugiego etapu, miały okazję spotykać się z wolontariuszami podczas tematycznych warsztatów online z zakresu: pracy zespołowej, wystąpień publicznych, przygotowywania biznesplanu i planowania strategii. 

Po zakończeniu wszystkich spotkań, młodzież została zaproszona do finałowego wydarzenia – Hackathonu. Podczas jednodniowego spotkania online, dzieci zostały podzielone na 4-5 osobowe zespoły i otrzymały zadanie, polegające na  przygotowaniu rozwiązań i biznesplanów z tematyki celów zrównoważonego rozwoju.

‘Praca z dziećmi jest wymagająca , a ta online jest jeszcze większym wyzwaniem. Za każdym razem bardzo motywuje mnie to, że z każdych zajęć dzieci wynoszą coś dla siebie – obserwuję jak stają się coraz śmielsze, otwarte i kreatywne’- mówi wychowawca jednej z placówek 

Motywująca nagroda główna

Nagrodą główną dla dwóch najlepszych zespołów projektowych było stypendium edukacyjne, które przyznano aż  10 uczestnikom. Po udanej prezentacji rozwiązań każdej z grup na gali finałowej, Jury ogłosiło 2 zwycięzców: zespół z Powiatowego Ośrodka Wychowawczego przy ul. Sobieskiego z Krakowa oraz zespół z Siemacha Spot przy ul. Obornickiej we Wrocławiu.

Pierwsza z grup opracowała rozwiązanie związane z celem zrównoważonego rozwoju nr 6, które dotyczyło poprawy jakości stanu wody i warunków sanitarnych. Młodzież stworzyła koncept ‘Waterhouse’– firmy, zajmującej się instalacją systemów magazynujących zużytą wodę, np. spod prysznica lub z pralki. Misją tego innowacyjnego przedsiębiorstwa było przede wszystkim zmniejszanie zużycia wody i dbanie o środowisko.

Druga zwycięska grupa opracowała rozwiązanie wiążące się z celem nr 2, który dotyczył walki z głodem, bezpieczeństwa żywnościowego i poprawy jakości odżywiania. Młodzież stworzyła koncept restauracji; „Restauracja z darami” poza tradycyjną działalnością gastronomiczna oferowała możliwość zakupu dodatkowych posiłków dla osób potrzebujących, a klientów, którzy zdecydowali się na taką formę pomocy nagradzała zniżkami. Dodatkowo obsługiwała 3 punkty, które nie tylko wydawały ciepłe posiłki i napoje, ale także przyjmowały jedzenie od sklepów i ludzi, którzy np. ugotowali za dużo, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia.

„Sobotni wieczór był naładowany adrenaliną: głowy pełne pomysłów i przygotowania, żeby wypaść jak najlepiej! Ale daliśmy radę! Kiedy dostaliśmy wiadomość, że wygraliśmy, radości nie było końca – mówi wychowawca zwycięskiej grupy z Siemacha Spot – Projekt FIA to świetna inicjatywa, każde spotkanie podobało się dzieciom. Byłam obecna na jednym z nich i widziałam niezwykłe zaangażowanie po stronie zarówno dzieci jak i osób, które prowadziły zajęcia.”

Efekty niematerialne

Poza nagrodami zdobytymi przez każdego z uczestników, młode osoby zyskały coś o wiele ważniejszego – wiarę w siebie, konkretną wiedzę i  umiejętności, które pomogą w  realizacji własnych marzeń. 

“Jestem pod ogromnym wrażeniem efektów jakie dzięki pracy wolontariuszy udało się osiągnąć naszym dzieciakom. Kiedy oglądałam prezentacje finałowe, nie wierzyłam własnym oczom, nasi podopieczni z taką odwagą i zaangażowaniem prezentowali swoje pomysły. Mało tego! Jakie wspaniałe były te pomysły! Widać było dużą pracę edukacyjną i czas spędzany z dzieciakami przyniósł niezwykłe rezultaty”- podsumowuje Prezes Fundacji Hearty Paulina Wójtowicz.

W 2021 przewidziana jest trzecia edycja projektu Future Innovators Academy –  z nowym motywem przewodnim i nowymi możliwościami rozwoju, ale ze sprawdzonym partnerem, czyli firmą UBS. Więcej informacji na temat realizowanych projektów dostępnych jest tutaj.

Podoba Ci się to jak działamy? Widzisz chęć wdrożenia takich inicjatyw w Twojej firmie?