Doświadczyłaś przemocy i nie wiesz, co zrobić? Tobie lub bliskiej ci osobie przydarzyło się coś złego i zastanawiasz się, czy to już była przemoc? Chcesz znać swoje prawa, potrzebujesz informacji, porady albo konsultacji ze specjalistką? Zadzwoń do Feminoteki! Ich telefon działa także w weekendy w ramach projektu #MOCNIEJSZA – razem przeciwko przemocy, który wspólnie realizujemy, dzięki wsparciu finansowemu Z Zurich Foundation.
Do naszej Feminoteki zwracają się osoby z bardzo różnymi doświadczeniami. To przede wszystkim kobiety, które doświadczyły przemocy – w różnych formach, na różnych etapach życia, czasem niedawno, a czasem lata temu. Historie, które słyszą ich konsultantki, to opowieści o przemocy domowej, seksualnej, ekonomicznej, psychicznej, ale także poseparacyjnej. Czasami jej sprawcami są mężowie, partnerzy lub inni członkowie rodziny, a w innych przypadkach przemoc dzieje się poza rodziną.
Dzwonią do nich również partnerzy, siostry, członkowie i członkinie rodziny osoby, która doświadczyła albo doświadcza przemocy, bo chcą wiedzieć, jak mogą ją wspierać. Z tych rozmów przebija przede wszystkim empatia i troska o drugą osobę oraz szczera chęć zrozumienia sytuacji i niesienia pomocy. Czasami pomocą jest już samo danie pokrzywdzonej numeru do Feminoteki.
Jak to działa?
Telefon antyprzemocowy Feminoteki to kanał kontaktu z przeszkolonymi i empatycznymi konsultantkami, które udzielają wsparcia, informacji i umawiają na wizyty u specjalistek, psycholożek i prawniczek. To ekspertki z zakresu przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie, które ukończyły specjalistyczne szkolenia i kursy.
888 88 33 88
(pon.-pt. 11-19, weekendy 10-16)
– to numer dla osób posługujących się językiem polskim
888 88 79 88
(pon.-pt. 14-19, weekendy 10-15)
– to numer dla osób posługujących się językiem ukraińskim, rosyjskim i angielskim
Dla kogo?
Do Feminoteki może zgłosić się każda kobieta z doświadczeniem przemocy: starsza, młodsza, lesbijka, heteroseksualna, transpłciowa. Nieważne, gdzie mieszkasz – w Polsce czy poza nią – możesz liczyć na naszą pomoc i wsparcie.
Specjalistki z Feminoteki są świadome, że pierwszy kontakt z nimi może wymagać odwagi, więc zapewniają, że gdy do nich zadzwonisz, zostaniesz potraktowana z godnością i szacunkiem. Możesz im powiedzieć tyle, ile chcesz.
Przez telefon możesz się także umówić na skorzystanie ze wsparcia Punktu pomocy po gwałcie „Femka”, który prowadzą w Warszawie. To bezpieczne miejsce o utajnionym adresie, który znają tylko pracownice fundacji i ich beneficjentki. „Femka” oferuje pomoc prawną, psychologiczną, terapeutyczną, medyczną, finansową i wsparcie asystentki – to ty wybierasz, czego potrzebujesz, a cała ich pomoc jest bezpłatna.
Chcę pomóc osobie, która doświadcza przemocy – co zrobić?
To co polecamy, to przede wszystkim zapewnić osobę doświadczającą przemocy o naszym wsparciu i chęci pomocy oraz zaufaniu. Nie rozmawiaj ani nie interweniuj bezpośrednio u sprawcy przemocy – skup się na wsparciu pokrzywdzonej osoby. Zachęcamy do tego, aby przede wszystkim wysłuchać jej historii, ale odradzamy udzielanie nieproszonych porad i zmuszanie do podejmowania działań. To może być trudne, ale nie możemy nikogo zmusić do przyjęcia pomocy – to musi być indywidualna decyzja.
Możesz także zadzwonić do nas i porozmawiać o sytuacji osoby, która doświadcza przemocy, aby ustalić, jakie ma ona możliwości. Zaproponuj osobie pokrzywdzonej skontaktowanie się z Feminoteką i umówienie konsultacji u naszych specjalistek.
Chcesz pomóc osobie z doświadczeniem przemocy?
1. Sięgnij do poradnika Feminoteki
2. Zadzwoń do Feminoteki! tel. 888 88 33 88
3. Przekaż osobie nasz numer
Autorka:
Joanna Gzyra-Iskandar
Rzeczniczka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet
Fundacja Feminoteka
Chcesz dołączyć do Serdecznej Społeczności i wspierać młodzież?
Skontaktuj się z nami!