Budowanie poczucia sprawczości wśród młodzieży, czyli o serdecznych działaniach z 2023 roku

Od 5 lat jako Fundacja Hearty tworzymy innowacyjne projekty edukacyjne i łączymy naszych podopiecznych ze światem biznesu. W 2023 roku zrealizowaliśmy 17 projektów, w tym niemal 8 tysięcy godzin zajęć, a wszystko to wraz z 350-cioma wolontariuszami i wolontariuszkami, aby wspierać młodzież w budowaniu własnej sprawczości. 

Misja Serdecznej Fundacji

Naszą misją jest zapewnienie edukacji przygotowującej dzieci, młodzież i młodych dorosłych zagrożonych wykluczeniem do samodzielnego życia w szybko zmieniającym się świecie. Robimy to, aby czuli swoją sprawczość i znaleźli pracę, która przyniesie im radość i satysfakcję  w zawodach przyszłości.

Projekty edukacyjne we współpracy z biznesem

W naszych działaniach wspierali nas Serdeczni Partnerzy biznesowi, dzięki którym zrealizowaliśmy tak wiele projektów.


W poprzednim roku m.in. wraz z firmą UBS zorganizowaliśmy kolejne edycje projektu Future Innovators Academy (FIA) oraz Better Together. Dzięki FIA inspirujemy dzieci i młodzież do poszerzania horyzontów, rozwijania talentów i budowania wiary we własne możliwości –  tematem przewodnim tegorocznej edycji było skupiliśmy się na realizacji 10. Celu zrównoważonego rozwoju określonego przez ONZ, czyli „Mniej nierówności”. W projekcie Better Together udowadniamy, że razem raźniej! Łączymy w odpowiednio dobrane pary naszych podopiecznych ze specjalistami z UBS, aby regularnie przez kilka miesięcy spotykali się online na nauce wybranych przedmiotów szkolnych, a przy tym nawiązują wyjątkowe relacje.

Niedawno zakończyliśmy również spektakle w ramach kolejnej odsłony Musicalu Charytatywnego, który również współtworzymy z firmą UBS. Niezwykli pracownicy i pracowniczki, a zarazem nasi wolontariusze i wolontariuszy na deskach krakowskiego teatru Variete wystawili musical “Grand Romance”. Dochód ze sprzedaży biletów jest przekazywany na projekty edukacyjne, mentoring i stypendia dla naszych podopiecznych. 

W 2023 roku pomogliśmy uchodźcom z Ukrainy odnaleźć się w polskiej rzeczywistości, dzięki zupełnie nowemu projektowi we współpracy z UBS, Stay with Ukraine

Kolejny rok działalności ma za sobą nasza krakowska placówka Blue Hearts Embassy, którą prowadzimy dzięki wsparciu firmy Bossard. To wyjątkowe miejsce, gdzie osoby z Ukrainy mogą między innymi podjąć się nauki języków, wziąć udział w warsztatach, skorzystać ze wsparcia psychologicznego czy zintegrować się z lokalną społecznością.

“Blue Hearts Embassy to miejsce, w którym osoby z Ukrainy, zarówno dorosłe jak i dzieci, mogą poczuć się bezpiecznie, spędzić swój wolny czas czy poznać nowe osoby.  Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00. Podczas tych godzin oferujemy kursy językowe z polskiego i angielskiego czy warsztaty taneczne. Uczestnicy i uczestniczki zajęć mogą też liczyć na ciepły posiłek. 

Pracujące w placówce opiekunki Katia, Inna, Alina i Julia, dbają o to, aby dzieci spędzały czas kreatywnie, wspólnie bawiąc się z nimi, malując i rysując. Pracujące mamy mogą powierzyć opiekunkom z BHE swoje pociechy, gdy chcą, aby spędziły czas z rówieśnikami, bądź gdy po prostu brakuje im wolnego czasu na inne sprawy. Dodatkowo do jednej z naszych pracownic, Katii, zgłaszają się osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego.


W trakcie funkcjonowania BHE w 2023 działo się wiele rzeczy, które dały choć chwile radości w tych trudnych czasach. Zorganizowaliśmy dzieciom czas w trakcie ferii zimowych i wakacji. A w trakcie świąt miało miejsce specjalne wydarzenie na którym zjawił się Święty Mikołaj z prezentami. Co więcej, osoby uczące się języków w naszej placówce po pozytywnym zdaniu testu otrzymały certyfikat językowy, który przyda im się podczas szukania pracy. Mamy nadzieję że rok 2024 będzie równie owocny i pełen pozytywnych momentów!”

– opowiada Jakub Jasek, Project Manager w Serdecznej Fundacji Hearty.

W pierwszej połowie roku powtórzyliśmy również naszą akcję kursów maturalnych. Wraz z Bankiem BNP Paribas wspieraliśmy maturzystów i maturzystki w matematycznych bojach – efekty były niezwykłe! 

Rozpoczęliśmy także współpracę z firmą EPAM. Zespół wolontariuszy i wolontariuszek zaprosił naszych podopiecznych do odkrywania wraz z nimi świata IT, poprzez udział w twórczych warsztatach z podstaw programowania w programie SCRATCH

Z kolei wraz z firmą GE Healthcare zrealizowaliśmy projekt GEnius Academy, w ramach którego nasi podopieczni ponownie zagłębili się w pracę i atmosferę świata IT. Wolontariusze i wolontariuszki z GE Healthcare przygotowali dla nich m.in. dzień pełen wrażeń: grę terenową, zabawy ruchowe oraz warsztaty programowania w Scratchu.

Kolejną nową współpracą był nasz projekt „Pozytywny start ze State Street„. W tym projekcje pokazywaliśmy naszym dorosłym podopiecznym jak wygląda praca w międzynarodowym środowisku, proces rekrutacyjny i jak się do niego przygotować, by skutecznie szukać pierwszej lub nowej-lepszej pracy, o czym opowiadali wolontariusze i wolontariuszki z firmy State Street podczas warsztatów.

A na koniec roku z okazji świąt wraz z Gazetą Wyborczą zabraliśmy naszych krakowskich podopiecznych do teatru na „Opowieść Wigilijną” w ramach akcji „Mikołaj w teatrze”.

Serdeczności na 2024

W październiku odświeżyliśmy nasz wygląd i sposób komunikacji, co było początkiem zmian także w strukturze i podejściu Fundacji. Nasza misja pozostaje niezmienna, chcemy docierać tam, gdzie start w przyszłość jest utrudniony i budować u młodzieży ich poczucie własnej wartości i wspierać ich w budowaniu własnej sprawczości. 

Wyniki raportu “Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA, utwierdziły nas w tym, jak ważne jest wspieranie dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, których samotność, skrajnie niska samoocena oraz niskie poczucie sprawczości przyczynia się do trudności, z jakimi się borykają. W odpowiedzi ruszamy z naszym programem Serdeczne Talenty.

“Dzięki bliskiemu kontaktowi z dziećmi z naszych partnerskich placówek oraz z inspiracji bardzo wymownymi wynikami raportu Młode Głowy, powstał projekt “Serdeczne Talenty”, który realizujemy wraz z naszym Partnerem Strategicznym, firmą UBS. Jego głównym celem jest wsparcie w rozwoju pasji i zainteresowań, wydobycie talentów, które drzemią w każdym z podopiecznych, ale przede wszystkim pokazanie, że są wartościowi i wystarczający tacy jacy są.

– opowiada Paulina Wójtowicz, Prezeska Serdecznej Fundacji Hearty.

 

W 2024 roku będziemy rozwijać nasze działania stacjonarnie, a to między innymi dzięki działaniu naszych placówek w Krakowie oraz Wrocławiu. Ponadto niezmiennie i na większą skalę, będziemy wspierać poszczególne placówki opiekuńczo-wychowawcze, organizując w nich warsztaty i inne zajęcia rozwojowe.

Będziemy towarzyszyć dzieciom i młodzieży w rozwijaniu ich pasji, korzystając z cennej wiedzy i doświadczenia wychowawców, którzy znają ich najlepiej. Wsłuchując się w potrzeby dzieci, młodzieży i samych placówek, dostarczymy cykle warsztatów m.in. teatralne, muzyczne, taneczne, artystyczne, technologiczne, aby czerpali radość, dobrze się bawili i mogli kreatywnie spędzać wspólnie czas. 

Dodatkowo będą uczestniczyli w wycieczkach w miejsca, które dotąd były im nieznane. Wiemy jak ważna jest rozmowa, otwarcie się na drugiego człowieka i zrozumienie własnych emocji. Dlatego będziemy zapraszać do współpracy specjalistów m.in. psychologów.”

– podkreśla Alicja Magiera-Bąk, Dyrektorka Serdecznej Fundacji Hearty.

Aby odpowiadać na potrzeby naszych podopiecznych oraz licznych placówek opiekuńczo-wychowawczych poszukujemy partnerów i środków, wspierających nasze działania.

“Stale rozwijamy nasze wsparcie skierowane do konkretnych placówek oraz dzieci, które spędzają w nich czas. Finansujemy rozwój, umożliwiamy wsparcie specjalistyczne, prowadzimy własne placówki. Równocześnie organizujemy programy wolontariatu pracowniczego, co pozwala nam na bezpośrednie wsparcie dzieci, a dla firmy jest to piękna okazja do spotkania, integracji i rozwoju pracowników. Dlatego każdego kto chce w tym roku oddać swoje dobre serce na rzecz dzieci i młodzieży – zapraszam do kontaktu.

– podsumowuje Paulina Wójtowicz, Prezeska Serdecznej Fundacji Hearty.

Chcesz dołączyć do Serdecznej Społeczności i wspierać młodzież? 
Skontaktuj się z nami!

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij