Podróż po świecie technologii – GEenius Academy z GE HealthCare

Serdeczne partnerstwo z GE HealthCare, przerodziło się w otworzenie przed naszymi podopiecznymi drzwi do edukacji technologicznej! W jaką podróż zostali oni zabrani tym razem?

Jak to się zaczęło?

Przemysław Stanisz, nasz Serdeczny Członek Zarządu Fundacji i Łukasz Domoradzki, Sr Director – Digital Operations, Site Leader w GE HealthCare współpracowali ze sobą na zupełnie innej płaszczyźnie. Ukradkiem pojawił się temat tego, co robimy jako Hearty i od słowa do słowa, Łukasz postanowił puścić temat dalej w świat GE HealthCare.

Następnie Marek Zemsta, który koordynuje działania wolontaryjne w GE HealthCare, zobaczył wartość w naszym podejściu!
Po rozmowach z naszą Serdeczną Dyrektor Fundacji, Alicją Magiera-Bąk udało się ustalić konwencję współpracy, która z jednej strony stanowi wsparcie dla młodych, a z drugiej strony rozwija kompetencyjnie pracowników firmy, dzięki wolontariatowi pracowniczemu.

I tak rozpoczęliśmy naszą trzymiesięczną przygodę, której zwieńczeniem było wydarzenie w siedzibie firmy dla dzieci i młodzieży! 

Bez przygotowania – ani rusz!

Jak to zawsze u nas, zaczęliśmy od przygotowania wolontariuszy i wolontariuszek, czyli pracowników i pracowniczek GE HealthCare do pracy z młodzieżą!

W projekcie uczestniczyło finalnie 13 wolontariuszek i wolontariuszy, którzy w pierwszym etapie brali udział w warsztatach przygotowujących ich do współpracy z dziećmi. Warsztaty obejmowały tematy takie jak:

  • NVC, czyli porozumienie bez przemocy, 
  • wyzwania stojące przed wolontariuszami w ramach współpracy z młodzieżą, 
  • kreatywna praca z dziećmi,
  • budowanie relacji i współpraca z nastolatkami. 

Łącznie na warsztatach spędzili oni 14 godzin!

Kolejno spotykaliśmy się na cotygodniowych spotkaniach, podczas których nasi niezastąpieni i przygotowani do działania Serdeczni opracowali trzygodzinne warsztaty z zakresu technologii informatycznych, które miały być eventem zwieńczającym nasze wspólne działania. Warsztaty odbyły się 22 czerwca w siedzibie firmy GE HealthCare w Krakowie. 

“Na spotkaniach z wolontariuszami doszliśmy do wniosku, że warto pokazać dzieciom, że świat IT to nie tylko siedzenie przy komputerze. Dzięki temu warsztaty, które przygotowaliśmy były bardzo różnorodne. Zebrała się grupa świetnych, radosnych, pełnych dobrej energii, kreatywnych osób, więc scenariusz warsztatów powstał bardzo szybko. Pomysłów było tak dużo, że  musieliśmy zostawić część z nich na przyszłość.” – opowiada Agnieszka Sznajder, koordynatorka projektu po stronie Fundacji Hearty.

GEnius Academy, czyli niezwykła dwunastka

Do udziału w warsztacie zaprosiliśmy 12 podopiecznych Fundacji w wieku od 7 do 14 lat, aby mogli zdobyć wiedzę i umiejętności z dziedziny technologii. 

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki mieli okazję brać udział w różnych aktywnościach. Zaczęliśmy od zabawy – odpowiednie przełamanie lodów to podstawa! Następnie zorganizowaliśmy ćwiczenia z pierwszej pomocy, które miały na celu wprowadzenie młodzieży w świat algorytmów. 

“Zadania z pierwszej pomocy były dużym zaskoczeniem dla uczestników, przy którym było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Problem, nad którym głowili się młodzi ludzie polegał na tym, że “sanitariusz” musiał wykonywać dokładne polecenia ustne jednego z uczestników i przy braku precyzji, szczególnie na początku zadania, prowadziło to do śmiesznych sytuacji, np. polecenie brzmiało włóż rękawiczkę, a “sanitariusz” wkładał ją na nogę. Dzięki tak kreatywnemu podejściu prowadzących dzieci zrozumiały, co to jest algorytm, na czym polega praca programisty, a także jak należy współpracować, żeby osiągnąć cel. A przy tym świetnie się bawiły!” – dodaje Agnieszka Sznajder.

W kolejnym zadaniu uczyli się już pracy zespołowej.. przy pomocy koca! Prowadzący ćwiczenie Marek podzielił uczestników na dwie grupy, z których każda dostała za zadanie, aby nie spadając z koca, przełożyć go na drugą stronę.

W dalszej części programu znalazły się warsztaty z programowania w Scratch, prowadzone przez wolontariusza Kazika, po których dzieci miały za zadanie odnalezienie „skarbów”, czyli ukrytych puzzli 3D w biurze firmy. W trzyosobowych grupach uczestnicy i uczestniczki szukali puzzli, na podstawie zdjęć-wskazówek, które otrzymali. Z puzzli powstały piękne drewniane karuzele.

Czas podziękowań

Po zakończeniu warsztatów, wolontariusze i wolontariuszki otrzymali Certyfikaty Serdeczności, za sprawą których chcieliśmy upamiętnić ich wkład w projekt. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów otrzymali za to torby z upominkami od firmy. Co więcej, te najbardziej zaangażowane osoby otrzymały wyróżnienia i dodatkowe nagrody! Całe wydarzenie zostało zakończone wspólnym posiłkiem, podczas którego wszyscy cieszyli się z sukcesu projektu i wspólnie spędzonego czasu.

Jeszcze raz przesyłamy moc serdeczności i podziękowania zaangażowanym! Bez Was nie byłoby nas i naszych działań!

Nasze wspaniałe wolontariuszki i wspaniali wolontariusze:

Marek Zemsta – koordynator projektu po stornie GE HealthCare
Piotr Ogórek
Kinga Schygulla
Karol Kania
Boguslaw Godlewski
Kazimierz Michalik
Kajetan Adamski
Adrianna Walaszek
Adam Dzimira
Sylwia Szyszko
Anna Zemła
Edyta Krawczyk-Krol
Konrad Starowicz

Nie obyłoby się również bez działania naszego Serdecznego Zespołu!

Agniejszka Sznajder – koordynatorka projektu po stornie Fundacji Hearty
Alicja Magiera-Bąk
Przemek Stanisz

Najlepsza nagroda za udział?

Wolontariusze wyrazili swoją radość z udziału w projekcie, podkreślając, że dostrzegają to, że miało to pozytywny wpływ na dzieci i przyniosło im wiele wartościowych doświadczeń, jak i wiedzy. Najbardziej cieszy nas chęć ponownego zaangażowania – to dla nas dowód, że i nasi wolontariusze i wolontariuszki widzą, jak warto jest działać!

Partnerstwo z GE HealthCare pozwoliło Hearty zachęcić do rozwijania edukacji technologicznej wśród kolejnych podopiecznych, pokazując im zupełnie nowy wymiar nauki i rozwijając ich kompetencje. Projekt GEnius Academy stanowił doskonały przykład na to, że odpowiednie wsparcie może dać młodym możliwość odkrywania swojego potencjału i kształtowania przyszłości w świecie IT. A co więcej, dzięki takim projektom zyskują również pracowniczki i pracownicy firm – zdobywają oni nowe kompetencje, budują relacje wewnątrz firmy, przywiązują się do niej i czerpią większą satysfakcję z miejsca w którym pracują.

Chcesz rozpocząć z nami współpracę?

Autorka:

Karolina Chećko
Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij