Jesteśmy w trakcie kolejnej, już 4 edycji Future Innovators Acadmy (Akademia Przyszłych Innowatorów). Hearty wolontariusze ponownie zmobilizowali serdeczną moc, by ruszyć do naszych podopiecznych z edukacyjną pomocą. Już od czterech lat możemy liczyć na tę fantastyczną społeczność, która wzbudza podziw entuzjazmem i zaangażowaniem w wolontariat kompetencyjny. Akademia Przyszłych Innowatorów to projekt wart uwagi z wielu powodów. Chcesz wiedzieć dlaczego?
O czym traktuje temat przewodni 4 edycji FIA 2022 r. ?
25 września 2015 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję, “Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. W ramach tej idei wszystkie państwa członkowskie ONZ zobowiązały się do zrealizowania szerokiego zakresu zadań w pięciu obszarach: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo. Problematyka, którą zdecydowaliśmy się poruszyć w zakresie tegorocznego projektu, to jeden z siedemnastu celów znajdujących się w programie rezolucji.
Zagadnieniem tegorocznej IV edycji Future Innovators Academy został wybrany Cel 12:
Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
Jakie ważne fakty wpłynęły na wybór tematu?
❗ Jeśli, zgodnie z szacunkami, populacja świata do 2050 roku wzrośnie do 9,6 miliarda, to do prowadzenia dotychczasowego stylu życia będziemy potrzebować bogactw naturalnych w ilościach odpowiadających trzykrotności zasobów naszej planety.
❗ Nadmierne zużycie wody i kurcząca się ilość zasobów planety przyczynia się do globalnych napięć związanych z ich brakiem.
❗ Same gospodarstwa domowe pochłaniają 29% globalnej energii i przyczyniają się do emitowania 21% dwutlenku węgla.
❗ Każdego roku około 1/3 całej wyprodukowanej żywności – tj. 1,3 mld ton pożywienia o wartości około 1 biliona dolarów – marnuje się w domach lub sklepach albo psuje się z powodu złego transportu i praktyk związanych ze zbiorami.
Źródło: Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030 – Wikipedia, wolna encyklopedia
Ważnych faktów jest o wiele więcej. Najważniejszy jest jednak ten, że każdy z nas ma wpływ i wybór. Uświadamianie o tym młodego pokolenia i angażowanie młodych ludzi w tworzenie innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie, to jako realizatorów edukacji przyszłości nasz obowiązek i przywilej. Dlatego angażujemy i łączymy naszą serdeczną moc w trosce o naszą planetę i ekologiczną edukację dzieci i młodzieży.
Jak przebiega nauka w 4 Akademii Przyszłych Innowatorów?
Future Innovators Academy, to ogólnopolska, interaktywna przestrzeń, w której w tym roku wiedzę na temat ekologii zdobywają dwie grupy wiekowe od 6 lat do 12 lat i od 13 lat do 18 lat. Każda z grup charakteryzuje się innym podejściem do poruszanego zagadnienia. Młodsza grupa wiekowa zwraca uwagę na podstawowe kwestie, takie jak śmieci, zanieczyszczenie powietrza, wód itp. Ci najmłodsi w trakcie zajęć mają asystę dorosłych, którzy im pomagają i razem z nimi pracują. Głównym tematem starszej grupy wiekowej jest zero waste, czyli obniżanie poziomu generowania odpadów poprzez prewencję, redukcję, recykling i ponowne użycie. Każdy w Akademii Przyszłych Innowatorów dostaje szansę na wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań, nowoczesnymi metodami.
Chcesz wiedzieć, jak i po co to robimy?
Realizacja projektu wymaga z rekrutowania około 200 dzieci i młodzieży. W tym roku zaprosiliśmy do udziału około 600 placówek i szkół z małych miejscowości z całej Polski! Angażowanie dzieci w innowacyjne projekty edukacyjne takie jak FIA, wymaga ciągłego budowania zaufania. Sposób, w jaki realizujemy edukację przyszłości, umacnia nasze relacje z dyrektorami, opiekunami, wychowawcami i dziećmi. Oddanie sprawie zjednuje nam nierzadko złamane serca. Ogniwem spajającym jest długofalowe towarzyszenie na ścieżce edukacyjnej i dostarczanie możliwości zdobywania kompetencji przyszłości. W trakcie projektu wyposażamy podopiecznych w umiejętności niezbędne w dalszej nauce i usamodzielnianiu się.
Nad płynną realizacją 4 edycji Future Innovators Academy pieczę sprawuje Agnieszka Sznajder, Hearty Project Manager. Z zawodu kierowniczka produkcji filmowej, która od kilku lat zajmuje się koordynacją projektów wspierających i edukujących młodych ludzi w dziedzinie kultury, a także nowoczesnych mediów. Uczy również jak produkować filmy studentów Krakowskiej Szkoły Filmowej. Jej dewizą życiową jest “Chcieć to móc”, co stara się przekazywać podopiecznym.