Jak skonstruować robota, a jak stworzyć projekt graficzny? Tego dowiedzieli się uczestnicy projektu Fundacji Hearty…

W inicjatywie “Mój zawód w przyszłości: grafik/robotyk” wzięli udział podopieczni dolnośląskich i małopolskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy od stycznia poznawali tajniki najnowszych technologii podczas warsztatów z zakresu projektowania graficznego i robotyki. Nad ich postępami czuwali profesjonaliści z branży IT.

„Biorąc udział w warsztatach, młodzi ludzie mogli sprawdzić się jako graficy i robotycy oraz zyskać cenną wiedzę teoretyczną i praktyczną”, mówi Róża Szerement, Serdeczna Koordynatorka Projektów Fundacji Hearty. „A to wszystko w myśl idei edukacji przyszłości, która kładzie nacisk na rozwój kompetencji jutra obejmujących między innymi informatykę – dziedzinę cenioną na rynku pracy”, dodaje Róża.

Przebieg projektu

Projekt podzielony został na dwa tematyczne bloki warsztatowe. Pierwszy z nich dotyczył zawodu grafika, a jego uczestnicy wzięli udział w 6 spotkaniach dotyczących nauki rysunku i 4 skupiających się na grafice.

„Co więcej, podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się, jak korzystać z programów do obróbki graficznej i tworzyć projekty w technice 2D”, mówi Róża Szerement.

Drugi blok warsztatowy opracowano z myślą o młodych ludziach zainteresowanych pracą robotyka. Biorące w nim udział dzieci otrzymały wideo-instruktaże i pakiety do samodzielnego skonstruowania robotów oraz sporą dawkę wiedzy z zakresu projektowania maszyn robotycznych.

 

Sukces w liczbach i nie tylko

Do udziału w warsztatach udało się zrekrutować podopiecznych z 9 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym 6 z Wrocławia, 2 z Krakowa i 1 z Sieborowic. Projekt cieszył się wielkim zainteresowaniem – choć początkowo zakładał udział tylko 20 uczestników,  liczba ta wzrosła prawie dwukrotnie. Do inicjatywy przystąpiło aż 41 przyszłych ekspertów i ekspertek IT!

„Miarą sukcesu nie była jednak tylko liczba uczestników warsztatów”, mówi Alicja Magiera-Bąk, Serdeczna Dyrektor Operacyjna Fundacji Hearty.

Dzięki projektowi dzieci i młodzież zyskały możliwość rozwoju praktycznych umiejętności i zmierzenia się z nowymi inspirującymi wyzwaniami.

„Projekt był dla nich szansą, aby sprawdzić się w zupełnie innej roli i zadać sobie pytanie: kim mogę zostać w przyszłości?”, kontynuuje Alicja.

 

O sukcesie inicjatywy świadczą też wrażenia uczestników.

“Jedną z umiejętności, które zdobyłam podczas warsztatów, była obsługa programu graficznego. Jestem pewna, że będę wykorzystywać tę wiedzę np. przy różnych projektach w szkole”, mówi Marysia Ratajczak, uczestniczka bloku warsztatowego poświęconego pracy grafika. “Dla mnie najciekawszym elementem warsztatów było projektowanie logo. Cały projekt dużo mnie nauczył, a także zainspirował, aby ćwiczyć umiejętności w programie graficznym”, dodaje Marysia.

Dla niej, a także wielu innych młodych ekspertów i ekspertek IT, projekt “Mój zawód w przyszłości…” okazał się zatem wspaniałą okazją, by zdobyć praktyczną wiedzę i odkryć drzemiący w sobie potencjał do realizowania niezwykłych projektów.

W sercu inicjatyw Fundacji Hearty znajdują się młodzi ludzie, a “Mój zawód w przyszłości…” to nie jedyny projekt, który organizuje Hearty. Wesprzyj serdecznych podopiecznych i zadbaj z nami o ich przyszłość!

 

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij