Matematyka to królowa nauk – każdy choć raz usłyszał to stwierdzenie. A jak powszechna jest informacja, o problemach związanych z edukacją w tej dziedzinie?
Czy ktokolwiek wie ilu maturzystów nie zdało egzaminu z matematyki w ubiegłym roku? Albo jak wielu uczniów ma trudności w poprawnym liczeniu i rozwiązywaniu podstawowych zadań?
Niestety, informacje te są mało powszechne. Co więcej, brakuje konkretnych działań, by samym zjawiskom skutecznie zapobiegać.
Innowacyjna profilaktyka, angażujący system nauczania i wdrażanie elementów motywacyjnych – to mogą być działania, które usprawnią naukę matematyki (i nie tylko).
W Hearty wiemy jak ważna jest edukacja. W kontakcie z naszymi podopiecznymi bierzemy pod uwagę to czego potrzebuje najmłodszy, z czym ma trudności i jak moglibyśmy mu pomóc.
Zwracając uwagę na to, jak często w rozmowach z dziećmi i młodzieżą pada zdanie: “ja to nie lubię matmy” – postanowiliśmy zadziałać. Co więcej, dały nam do myślenia statystyki, które świadczą o tym, że 26% maturzystów nie zdało egzaminu z matematyki oraz że liczba uczniów, która ma trudności z szybkim i poprawnym liczeniem wzrasta.
Ale jak tu przekonać, że matematyka może być ciekawa i przyniesie więcej pozytywnych efektów niż trudności? I jak przełamać lęk, który wiąże się z tym przedmiotem?
Postawiliśmy na kreatywność! Chcemy dzięki innowacyjnemu podejściu nauczyć dzieci i młodzież matematyki.
I tak powstał projekt “Kreatywnie matematycznie”. Jego uczestnikami będą najmłodsi (7-15 lat) o ograniczonym dostępie do edukacji m.in. z placówek opiekuńczo-wychowawczych z woj. małopolskiego i woj. dolnośląskiego. Rozwiążemy też problem dzieci z mało zamożnych środowisk, których nie stać na pozaszkolne formy edukacji.
Projekt podzieliliśmy na dwa etapy:
-
Warsztaty na platformie ZOOM
Jest to cykl 6 spotkań po 2h lekcyjne. Na początku cyklu zostanie przeprowadzony test sprawdzający wiedzę matematyczną i ankieta dot. nastawienia do tej dziedziny, a na koniec projektu zbadamy czy nastąpił wzrost w tych obszarach dzięki uczestnictwie w zajęciach.
-
Olimpiadę
Zwieńczeniem projektu będzie olimpiada, podczas której uczestnicy zmierzą się ze swoimi rówieśnikami w grupowej rywalizacji matematycznej. To także możliwość na wzmocnienie umiejętności współpracy, a przede wszystkim sprawdzenie wiedzy matematycznej. Dla najszybszych i poprawnie liczących przewidzieliśmy nagrody. W projekcie weźmie udział 40 dzieci.
Śmiało, pobierz nasze serdeczne plakaty – udostępnij je w swojej placówce, prześlij znajomym lub podrzuć na szkolną grupę.
Pokażmy, że nauka matematyki może być kreatywna!
Bo to powinien być nasz cel, nie tylko Fundacji, ale nas wszystkich. By pokazywać pozytywne, ciekawe, motywujące efekty nauki.
W projekcie “Kreatywnie matematycznie” skupimy się na przedstawieniu matematyki, jako nauki, która daje wiele możliwości, nie tylko w zakresie edukacji szkolnej, ale także w kontekście planów na przyszłość.
Co więcej, chcemy zainspirować dorosłych! Dlatego, pośrednimi odbiorcami naszego projektu będą wychowawcy i nauczyciele uczniów. To oni poprzez motywację swoich podopiecznych do wzięcia udziału w warsztatach i olimpiadzie, wesprą działania projektowe i doświadczą jak w kreatywny sposób można rozwiązać edukacyjne problemy.
“Kreatywnie matematycznie” rusza od kwietnia! Serdecznie zachęcamy, by śledzić postępy uczestników na naszych kanałach: Facebook, LinkedIn i blog.
A jeśli chcesz wspierać inne serdeczne projekty – zapraszamy do kontaktu